Kosár
„Szépkorú vagyok”: Óriási rapet nyomtak az újszászi idősek otthonának lakói – videó 2017. 10. 04 10:39:48. | forrás: HVG

Mindig öröm látni, ha egy idősek otthonában lelkiismeretesen odafigyelnek az ott élők szabadidős programjaira. Vagyis arra, hogy tartalmasan teljenek a lakók napjai, és teljes életet éljenek attól függetlenül, el tudják-e látni magukat önállóan vagy esetleg segítségre szorulnak már. Újszászon rapzenét hoztak össze egy ottani nyugdíjasotthon lakói, nem is akármilyet: őszintét és nagyon szerethetőt. A Zagyvaparti party című videót október elsején tették közzé a YouTube-on. Több mint 35 ezer letöltésnél jár, és a kommentelők egyértelműen tiszteletüket, szimpátiájukat fejezik ki a készítőknek.

Agócs Gergely: Felfedeztük a magyar népzene hatodik dialektusterületét? 2017. 10. 04 09:15:48. - Magyarország | forrás: MNO Kulturgrund

„Egyik kezünket még a nogáj-tatár, a votják, a cseremisz fogja, a másikat Bach és Palestrina. Össze tudjuk-e fogni e távoli világokat?” – kérdi Kodály Zoltán Magyarság a zenében című tanulmányában. Az idén húszéves Fonó Zenekar mindenesetre most megkísérli. Az együttes vezetője, Agócs Gergely kamaszkora óta gyűjt népdalokat, az utóbbi bő másfél évtizedben pedig többször is megjárta Kabard- és Balkárföldet, a Karacsáj- és Cserkeszföldet, Dagesztánt. − Meglehet, általánosítok, de a kamaszok többsége vagy popzenét, vagy rockot hallgat. Egy tizenhat éves fiú miért kezd el népdalokat gyűjteni?
− Van olyan tizenhat éves, akinek valamiért megtetszik a blues. Szerez magának szájharmonikát, szervez magának blueszenekart, és majd ebben a zenében a tomboló pentatónia, a semleges hangközök egyszer csak visszaköszönnek rá a magyar népzenéből. S amikor ezzel először találkozik, eldobja a szájharmonikát, elkezd furulyázni, tárogatózni, később dudálni.

film 2017. 05. 09 09:55:22. | Virág Ferenc
A világhírű lengyel horrorfestőről szól Wajda utolsó filmje 2017. 05. 08 17:51:48. - Magyarország | forrás: MNO Kulturgrund

Van egy rendkívül erőteljes, a rendező elemi tehetségét sokadszor is igazoló képsor a nemrég elhunyt lengyel Andrzej Wajda utolsó filmje, a május 4-től nálunk is látható Emlékképek elején. A félkezű és féllábú festőóriás, Wladyslaw Strzeminski ül a lakása padlóján, és már éppen vinné fel a gondosan kikevert színt a csábítóan fehér vászonra, amikor az vörös színárnyalatot kap, ahogy vörös derengés vonja be hirtelen az egész szobát is. Kint Sztálin hatalmas méretű portréját rögzítik épp a ház falára. A dühös Strzeminski kinyitja az ablakot, majd mankójával lyukat szaggat a monumentális „szentképre”. Csakhogy a fény hiába tér vissza: a szabadság levegője helyett hamarosan két kétségbeesett belügyes érkezik, hogy sürgősen a rendőrségre hurcolják a lódzi szépművészeti egyetem neves és népszerű tanárát, Chagall és Majakovszkij egykori barátját, a lengyel avantgárd élharcosát, aki korábban modern kiállítóteret álmodott a városi múzeumba, hogy az odalátogatók találkozhassanak a kortárs képzőművészet legjavával.

Képek, amelyekbe belelógott Isten ujja 2017. 03. 16 00:00:00. - Magyarország | forrás: MNO Kulturgrund

Mindenki lapozgatott már családi fotóalbumot. Sok száz vagy több ezer egyforma pózba merevedett rokon, barát és ismeretlen, azonosíthatatlan alak. Az érzelmi kötődésen és az emlékek felidézésén túl művészi szempontból ezek teljesen érdektelen fényképek. Aztán egyszer csak felbukkan egy különös felvétel, ami ki tudja, miért, kilóg a sorból. Egy furcsa testhelyzet, egy oda nem illő részlet, egy technikai hiba, és a kép máris kiszakad az amatőr fotók szürke egyformaságából. Aki találkozott  zavarba ejtően eredeti, az amatőr fényképezés kliséit kifordító felvétellel, az tudja, mire számíthat.

Készülhetünk az új Mátrix-filmre 2017. 03. 16 00:00:00. - Magyarország | forrás: MNO Kulturgrund

Új Mátrix-film tető alá hozását tervezi a Warner Bros. A lap forrásai szerint a stúdió úgy bővítené a filmes univerzumot, ahogy azt legutóbb a Star Wars esetében is láthattuk a Zsivány Egyessel. Vagy épp a Harry Potternél a Legendás állatok és megfigyelésükkel – tehetjük hozzá. Az X-Men – Az ellenállás vége forgatókönyvírójával, Zak Pennel folyhatnak az egyeztetések a sztori megalkotásáról. Az eredeti három filmet a Wachowski testvérek rendezték, és Keanu Reeves egy olyan számítógépes programozót alakított benne, aki rádöbben, hogy a valóság egy szimulált verziójában ragadt az emberiség. A Neót játszó színész mellett láthattuk még a három részben Carrie-Anne Mosst és Laurence Fishburne-t is. Az első, 1999-es film hatalmas sikert hozott a kasszáknál és a kritikusoknál is, a második és a harmadik rész fogadtatása viszont már vegyesebb volt.

Így örültek az Oscar-díjnak a magyar film gyerekszereplői 2017. 02. 27 05:30:48. | forrás: HVG

A Bakáts téri Ének-Zenei Általános Iskolában óriási volt az öröm miután a Mindenki kapta az Oscar-díjat a kisfilmek mezőnyében. A győztes filmben ők alakították a kórust. Molnár Mónika kórusvezető nagyon boldog, egy picit el is pityeredett a meghatódottságtól. Lapunknak elmondta, ő érezte, hogy nyerni fognak, de azért félt tőle, hogy csalódottak lennének a gyerekek, ha mégsem így történne.

Csehov-történetekből szőtt férfimese a Nőről 2017. 02. 24 17:02:20. | forrás: szinhaz.hu

A De mi lett a nővel? Koleszár Bazil Péter rendezésében, az RS9 Színház és a Neptun Brigád közös produkciójában kerül bemutatásra. Kiss Csaba drámája 1997 óta már több bemutatót megért, többek között ő maga is megrendezte. A groteszk humort sem nélkülöző, modern dramaturgiába szőtt nyolc Csehov-elbeszélés – A fogadás, Ellenségek, Általános műveltség, Szerencse fia, Sebészet, A diplomata, Vesztett ügy, Regény nagybőgővel – a minden férfi álmát megtestesítő Nőről szól, aki, ahogyan azt a cím is jelzi, nem tűnik fel a színpadon. Alakja viszont kirajzolódik a három utazó színész, Gyabkin, Jura és Aljosa – vagyis Baksa Imre, Ficzere Béla és Vass György – meseszerűen összefonódó történeteiből.

Őket fogják szétmarcangolni az alienek 2017. 02. 23 11:26:48. - Magyarország | forrás: Origo Filmklub

Nem kell várni a májusi premierig, hogy megismerhessük a legújabb Alien-film szereplőit. Kiadtak egy négyperces prológust az Alien: Covenant-hoz, amelyben még egy utolsó vacsorára összegyűlik az űrhajó legénysége, mielőtt hosszú álomba merülnének a bolygóközi utazás időtartamára. A komoly hangulat addig tart, míg a James Franco által megformált lázas beteg kapitány vissza nem vonul a kabinjába. A prímet a szalmakalapos Danny McBride viszi, akiről hamar meg is jegyzik a háta mögött, hogy néha tuskó tud lenni, és mindig hangosan beszél. Olyan mintha az Egyszer fent,...inkább lent önimádó főhősének, Kenny Powersnek a visszafogottabb változatát játszaná el: mindig csak a szórakozáson töri a fejét, de azért most szorult belé annyi felelősségtudat, hogy helyet kaphasson egy űrhajó személyzetében. Jelenleg ő a kedvenc karakterünk a filmből. Az űrhajó legénysége az Alien: Covenant című filmbenForrás: InterCommiddleoff800450 A komolyságot Daniels, azaz Katherine Waterston beszéde hozza vissza a jelenetbe, aki szerint történelmet ír a Covenant. Ilyen nagyszabású kolonizációt még sosem indítottak el ilyen messzi céllal a Földtől, mint most.

Baselitz a Magyar Nemzeti Galériában 2017. 02. 16 00:00:00. | MNG

2017. április 1-től az egyik legismertebb és legkeresettebb kortárs német képzőművész, Georg Baselitz műveiből látható kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A budapesti Goethe Intézet közreműködésével létrejövő kiállítás több mint 80 műalkotást mutat be nemzetközi és hazai köz-, illetve magángyűjteményekből. Georg Baselitz, eredeti nevén Hans-Georg Kern, német festő és szobrász. 1938 január 23-án Felsőlausitzban született, szülőhelye ma Kamenz településrésze. 1956-ban kezdte meg művészeti tanulmányait az akkori NDK-ban a kelet-berlini Hochschule für bildende Künste (Berlin-Weißensee) főiskolán Walter Womackánál. 1957-től Nyugat-Berlinben Hann Trier professzornál tanult. Ezután Nyugat-Berlinben telepedett le. 1965-ben Villa Romana-díjat kapott. 1969-től alkotásainak jellegzetessége, hogy feje tetejére állítja a látványt.

„Ez egy adrenalininjekció” 2017. 02. 01 10:00:00. - Magyarország | forrás: MNO Kulturgrund

Újra felpezsdül a közép-európai zeneipar, szerdán ugyanis harmadik alkalommal startol el Ljubljanában a MENT, amely amellett, hogy három nap alatt bemutat mintegy hatvan friss, izgalmas előadót Európából, a szakmát is összehozza egy kis együtt gondolkodásra. A mustra célja, hogy ösztönözze a térség zenepiaci szereplőit, segítse a régiós kapcsolati hálók kiépítését, elmélyítését, egyúttal a zenekarokat is nemzetközi porondon mutassa be.
A MENT-re az idén népes magyar delegáció is ellátogat (lásd keretes írásunkat lejjebb), mi pedig a fesztivál előtt alaposan kifaggattuk a rendezvény három fő szervezőjét – Andraz Kajzert, Miran Rusjant és Matjaz Manceket –, hogy miért is érdemes beleállni egy ilyen kezdeményezésbe, miért jó a szakmának, s mit profitálhatnak belőle a tehetséges, feltörekvő zenei formációk. A beszélgetésben arra is kitértünk, kell-e, jó-e egyáltalán az, ha az állam belefolyik a zene támogatásába.

Meghalt Mózes Attila író 2017. 01. 31 21:44:48. - Magyarország | forrás: MNO Kulturgrund

Mózes Attila tragikus hirtelenséggel hunyt el kedden, 64 éves korában. A Márai Sándor-díjas író halálának hírét a kolozsvári Helikon folyóirat közölte, amelynek egykor munkatársa volt. Az író 1952. április 8-án született Marosvásárhelyen, a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem magyar-francia szakán végzett 1976-ban. 1976 és 1979 között Székelyhidason francia-testnevelés szakos tanár, majd 1979-től a kolozsvári Utunk, később, 1990-től 2015-ig a Helikon prózarovatának szerkesztője volt. Elsősorban novellákat írt, elbeszéléskötetei mellett több regénye is megjelent, a legismertebb talán az Árvízkor a folyók megkeresik régi medrüket, amely egy alkoholista zongoraművész szürreális látomása a körülöttünk ólálkodó gonoszról.

Mit tehet az ember, ha egyedül marad Izlandon? 2017. 01. 31 19:39:48. - Magyarország | forrás: Origo Filmklub

Egy régi, de megunhatatlan sci-fi toposszal játszik el a Bokeh című új film: mi lesz velünk, ha hirtelen az összes ember eltűnik a környezetünkből? A Legenda vagyok-ban Will Smith éldegélt egyedüli emberként New York-ban, a Csendes Föld-ben Új-Zéland néptelenedett el titokzatos körülmények között. Az első előzetesével előrukkoló Bokeh-ben egy amerikai pár ébred arra Izlandon, hogy rajtuk kívül nem maradt más ember a szigeten. Izlandra már eleve azzal az elképzeléssel megy az ember, hogy végre kiszakadhat a tömegből, és akár egymagában fedezheti fel a sziget látnivalóit. A film megmutatja, milyen lenne, ha tényleg egyedül maradna az ember. Az elnéptelenedett utcák, az üresen tátongó bevásárlóközpontok bejárása csak kezdetben dobják fel a Bokeh két főhősét, később egyre inkább elhatalmasodik rajtuk a depresszió.

Palya Bea filmje nyitja meg a Berlinalét 2017. 01. 04 15:08:48. - Magyarország | forrás: Origo Filmklub

A 67. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál a Django című francia film nyitja, amely Django Reinhardt világhírű dzsesszzenészről és a nácik által megszállt Párizsból való 1943-as meneküléséről szól. A filmben a híres magyar énekesnő, Palya Bea alakítja a címszereplő feleségét. Palya BeaFotó: Polyak Attila - Origomiddleon24001600 "Eleinte nagyon féltem tőle, hiszen eddig inkább csak énekesként voltam a kamera előtt, ez viszont egy komoly prózai szerep. Most már borzasztóan élvezem, jó egy kicsit mást csinálni" - mesélte Palya az Origónak tavaly márciusban a filmmel kapcsolatban. Jean Baptiste "Django" Reinhardt a belgiumi Liberchies-ben, nomád, vándorló roma családban született 1910-ben, de ifjúsága nagy részét már Párizs környéki cigánytáborokban töltötte.

További cikkek megjelenítése
Impresszum
© Magyar-műhely.hu minden jog fenntartva