Virág-Halvax Eszter összeállítása
Naptár Június 18., Paulina napja - 1735-ben ezen a napon alapította meg a bécsi udvari kamara leírata a selmecbányai Akadémiát. Ez alapján Selmecbányán olyan bányatisztképző tanintézet (Bergschule, Berg Schola) jött létre, amelynek a feladata a bányászati-kohászati szakképzés volt. Olyan műszaki szakemberek képzése volt a feladata, akik a bányaművelés–bányajog, a bányamérés, az ércelőkészítés, a kémlészet–kohászat, valamint a pénzverés–aranyválatás területének szakértői lehetnek, és képesek termelési, igazgatási, jogi feladatok ellátására is.
Virág Halvax Eszter összeállítás
Június 9. Félix és Annamária napja
Lipót uralkodása idejére tehető az Oszmán Birodalommal szemben vívott Szent Liga háborúja (1683–1700), valamint a Francia Királysággal és első-unokatestvérével, XIV. Lajossal való rivalizálás.
Virág Halvax Eszter összeállítás
Június 8. Medárd, Helga napja
Széll Kálmán (teljes nevén Széll Kálmán Ignác Kristóf) a dukai és szentgyörgyvölgyi Széll családból való magyar arisztokrata politikus, valóságos belső titkos tanácsos, előbb a Tisza Kálmán-kormány első pénzügyminisztere, majd a Magyar Királyság miniszterelnöke 1899-től 1903-as lemondásáig.
Virág Halvax Eszter összeállítás
Június 7. Róbert napja
Napkirály koronázására és ünnepélyes felkenésére a reimsi székesegyházban került sor, ezzel a királyi hatalom gyakorlásának rendje mindenki számára látható módon helyreállt.
Halvax Eszter-összeállítása
November 30., András és Andor napja
1902-ben ezen a napon született Kovács Margit, Kossuth-díjas magyar kerámiaművész, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze. Az 1930-as évek elején mintázott terrakotta kisplasztikák, reliefek és korongolt dísztárgyak alkotásával indult művészi pályája.
Virág-Halvax Eszter összeállítása
November 28., Stefánia napja
1881-ben ezen a napon született Stefan Zweig, osztrák író, költő, műfordító. Az első világháború kitörésekor önként jelentkezett katonának, de alkalmatlansága miatt elutasították, és a honvédelmi minisztérium archívumába helyezték, ahol Rilkével dolgozott együtt.
Halvax Eszter összeállítása
Szeptember 4., Rozália napja Ganz Ábrahámvasöntőmestert, gyárost, a magyar nehézipar egyik megteremtőjét, az aranykoronás érdemkereszt tulajdonosát 1863-ban ezen a napon avatták Buda díszpolgárává. Kilencgyerekes református kántortanító legidősebb fiaként született a svájci Unter Embrachban. 1844-ben hozta létre vasöntödéjét Budán.
Halvax Eszter összeállítása
Szeptember 3., Hilda napja IV. László 1272-ben a szeptember 3. körüli napokban loronázták meg, a ceremóniát a Türje nembeli Fülöp esztergomi érsek végezte el. A ragadványnevén Kun László - apja V. István király, anyja Erzsébet kun hercegnő volt. Kun László okleveleiben magát III. Lászlónak nevezte.
Halvax Eszter összeállítása
Szeptember 1., Egon és Egyed napja Gróf Bethlen Miklós, Bethlen János kancellár fia, államférfi és emlékíró ezen a napon született 1642-ben Kisbúnon. Első nevelője Keresztúri Bíró Pál, majd Apáczai Csere János volt. Németalföldön, Hollandiában, Párizsban tanult. Hazatérve Zrínyi Miklós mellett akarta katonai nevelését tökéletesíteni de csak keveset lehetett a nagy hős környezetében annak halála miatt (melynek tanúja volt).
Virág-Halvax Eszter összeállítása
Decemeber 24., Ádám és Éva napja
1856. december 24-én, szenteste gyulladtak ki az első gázlámpák Pesten. Pesten és Budán egyébként 1777-től létezett közvilágítás, ám hiába volt a repceolaj lámpák fénye gyenge, a városok tanácsai sokáig elutasították a gázvilágítás bevezetését. Első alkalommal 1816. június 5-én Tehel Lajos, a Nemzeti Múzeum természettárának őre világította meg gázzal az akkori múzeumépület homlokzatát.
Virág-Halvax Eszter összeállítása
December 23., Viktória napja
Giovanni Domenico Cassini olasz származású francia csillagász 1672-ben ezen a napon fedezte fel a Szaturnusz bolygó Rhea nevű holdját. Rendkívül tevékeny észlelő és író volt. A genovai jezsuita főiskolán tanult. Patrónusai támogatásával a bolognai egyetemen a csillagászat tanára lett 1651-ben.
Virág-Halvax Eszter összeállítása
December 22., Zénó napja
Mátyás király és Aragóniai Beatrix 1476-ban ezen a napon kötött házasságot Budán. Eddig a házasságig azonban Mátyás életében hosszú út vezetett. Korábban bécsi látogatásakor ismerkedett meg egy steini polgárleánnyal, Edelpeck Borbálával. Elhozta Budára, maga mellett tartotta, s szerelmükből 1473. április 2-án fiúgyermek született, Corvin János (1473–1504, horvát–szlavón bán lett).
Virág-Halvax Eszter összeállítása
December 21., Tamás napja
Naptár Vespasianust 69-ben ezen a napon ismerték el Róma kilencedik császárának. A polgárháború befejezését Vespasianus nagy jótéteményének tartották, és ennek tiszteletére a Temlum pacist építették. Pénzverésével a béke visszaállítását hangsúlyozta, minden lehetőséget meg kellett ragadnia a közvélemény támogatása érdekében.
Virág-Halvax Eszter összeállítása
December 20., Teofil napja
1902-ben ezen a napon volt Huszka Jenő „Bob herceg” című operettjének a bemutatója. Huszkát törvényszéki bíró apja tanította először hegedülni, akinek három gyermeke közül Jenő volt a legidősebb. Édesapja otthon gyakran zenélt, többnyire fuvolán játszott. Jenő további hegedűtanulmányait a szegedi Városi Zenedében folytatta, ahol hamar kitűnt tehetségével.